Yağ ve Kilo Siz Kardeşsiniz; Denge!


Kilo vermek için dengede olmak şart, denge ne demek? Kilo vermek için yağ alımı şart demek, bedeniz tıpkı motorlu araçlar gibi yağ içinde çalışır, bence. Enerji iki şekilde elde ediliyor, karbonhidrat ve yağ alımından. Bence en iyi enerji kaynağı yağdan aldıklarımızdır, eskiden zeytinyağını aydınlatma için kullanıldığını biliyor muydunuz? Ayrıca iyi bir ısı kaynağı olduğu için de ısınmakta kullanılmış, belki de geleceğin petrolü zeytinyağıdır! Yağ derken aklınıza sadece zeytinden elde edilen yağ gelmesin. Tohumlardan ve bitkilerden elde ettiğiniz tüm yağlar buna dahil. Ceviz, fındık vb. Benim günlük yağ alımım 60 gram civarında, üç avuç ay çekirdeğine denk geliyor. Şayet spor yapacaksam dört avuç veya daha fazla tüketebilirim. Hareketsiz bir yaşantı varsa günlük ihtiyacın dışına çıkılmamalı. Karbonhidrat alımında ise yirmi gram limitim var, bu durum yine spor yacaksam artabilir, hareketsiz bir yaşantı varsa alınan fazla karbonhidrat sizi güçlü hissettirir ve uykunuzun kaçmasına neden olabilir. Fazla alınan enerjinin depolandığını ve kilo aldığımızı biliyoruz artık. Aynı şekilde protein alımına da dikkat etmelisiniz. Denge burada devreye giriyor. Çok basit bir denklem var, spor öncesi karbonhidrat, spor sonrası yıkılan proteinleri yerine koymak için proteinli beslenmek yerinde olacaktır. Kilonuza ve yaptığınız spora göre dengeyi siz oluşturacaksınız, kendiniz tanıyacaksınız. Kendinizi tanımazsanız kimse size yardımcı olamaz. Hiç spor yapmıyorsanız almanız gereken karbonhidrat, protein ve yağ miktarını aşmazsanız kilonuzu koruyabilirsiniz. Yağsız olmaz, çok yağlı da olmaz, denge: yağ ve kilo kardeştir, kar ve zarar kardeştir, dengeye gel, dengeye…

Bahar geldi ve doğa uyandı, doğanın içinde insanı da düşünelim, doğanın bir parçası olmadığımızı düşünüp kendimiz ulvi bir varlık gibi düşünürsek, dengede olmamız mümkün olmaz.

Bahar geldi, yemekten sıkıldıysak biraz da içelim o zaman.

Bazen bir oturuşta şu bardağın içindekileri bir seferde yemek mümkün olmuyor, hem damak tadına hem de hızlıca enerjiye daha fazla ihtiyaç hissedebiliyoruz. Öğleden önce spor yapacaksanız veya aralıklı oruç yapıyor ve ara öğün iç ferahlatan ve temizleyen bir formüle ihtiyacınız varsa sebzeleri ve meyveleri bir araya getirip püre olarak tüketebilirsiniz. Unutmayalım sindirip ağızda başlar yavaş ve dengede olmak için hiç bir şeyin suyunu sürekli çıkarmayın.

Mevsim dönüşlerine ruhsal bedensel hazırlanıyor olmamız lazım, sadece spor ve iyi beslenmek değil mesele. Uyanıyoruz. Yukarıda fotoğrafını gördüğünüz, “uyandıran yeşil” (kereviz suyu tarifi) isimli formülümü veriyorum.

1 sap kereviz

2 muz

2 tane portakal (suyu)

1 çay kaşığı spirulina

1 avuç yaban mersini

1 bardak su

Baharın gelmesiyle alerji belirtileri fazla görülebilir, alerjiye yatkın biriyseniz histamin düzeyini artırıcı gıdalara dikkat edin. Yukarıdaki hazırladığım uyandıran yeşil formülü doğaçlamadır ve herhangi bir sağlık sorununa ya da sizi dilediğiniz noktaya ulaştıracak bir formül değildir. Kendinizi tanıyın ve kendinize özgü formüller oluşturun, amacım ilham vermek.

Sağlıkla kalın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s