Balıkçılık Lobisi: Haftada 3 Gün Civa Ye!


Seaspiracy (Denizlerdeki Komplo) belgeselini izleyen var mı? Nasıl buldunuz? Sizi en çok ne etkiledi? Yorumlarınızı bekliyorum…

link burada

Yorumlarla başlayalım mı? (Ekşi sözlük)

balığı diğer hayvanlardan aşağı gören ve çok faydalı olduğunu sananlar özellikle izlesin arkadaşlar.

karınca beli

deniz ürünü tüketmeyen biri olduğum için bir nebze kendimi rahatlatabildim.

hayal prensi

bu belgesel sayesinde balık yemeyi ağlaya ağlaya dün gece itibariyle bıraktım.

 cherryjam

Yaklaşık iki sene önce balık yemeği bırakmış biri olarak şunu söyleyebilirim, mesele sadece balık yemek değil, mesele çevreye karşı olan tutumumuz. Çevreye doğa diyelim ve doğa bizim hakkımızda konuşuyor (aslında konuşuyor da duymuyoruz) olsaydı, bizim için ne derdi?

Balık yemiyor olsamda belgesel beni rahatsız etti, kişisel olarak duyguları bir kenara bırakırsak toplumsal olarak ayrıca endişelendim çünkü, doğaya verilen zararı hepimiz ödüyoruz. Doğa kendine zarar vereni ayırt edip bireysel olarak ona zarar vereni cezalandıracak bir sistemi olsaydı, bana bir şey olmaz, kimsenin tavuğuna kış demiyorum, bana ne derdim ama durum öyle değil. Çevrenin gözünde yapmadıklarımızdan da sorumluyuz. Duyduklarımıza sağır, gördüklerimize kör olmanın da vebali var. Bu yüzden kollektif bilinçle hareket etmeliyiz. İki sene öncesine kadar ben de uykudaydım, hiç bir hayvansal ürün yemeden de yaşanabileceğini son iki sene içinde gördüm.

Belgesel beni birçok açıdan etkiledi ama en çok etkilediği noktalara değinmek isterim ve izleyenlerin en çok nelerden etkilendiğini merak ediyorum doğrusu.

1- Denizlere atılan plastikten daha çok balık ağları zarar veriyor.

2- Yasal olmayan balıkçılık devletler tarafından destekleniyor ve korunuyor. (Japonya, Fransa vb.)

3- Balık tüketiminin insan üzerindeki geri dönülemez sağlık sorunları. (Ağır Metaller, Hexachlorobenzene, Civa, Dioksinler, PCB) Vedat Milor civadan nasıl zehirlendiğini anlatıyor, civa linkine tıklayın.)

Önemli: “Balıklar omega 3 yapmazlar, omega 3, su yosunları tarafından yapılır ve balık ağır metalden fırsat bulup yosun yediğiyse omega 3 derilerinde toplanır. Soru şu neden aracıyı yemek yerine direkt yosunu doğrudan yemiyoruz?

Konuyu uzatmadan belgeseli izlemenizi öneriyorum.

Denizlerde doğal süreci geri getirebiliriz, bu bizim elimizde. Yapılacak tek şey balık yemeyi bırakmaktır. Çok geç değil. Aynaya bakın, düşünün, çaba gösterin.

Saygılar ve sağlıkla.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s