Pepino Meyvesinin Besin Değeri ve Tadı Nasıl?


Geçen hafta kinin gazozu yapıyordum, bu hafta yine Peru’dan devam edelim. Pepino meyvesini marketten 10 liraya aldım. 13 Ocak 2022 tarihini not düşelim, zira fiyatlar artıyor, ileri tarihte okuyanlar için bu notu düşmek istedim.

Bu aralar Karayipler ve Güney Amerika mutfağı ilgimi çekiyor, çok renkli ve çeşitli bir yiyecek içecek kültürleri var. Gelir dağılımına göre ve de bölgenin iklim şartlarına göre yiyecek içecek çeşitliliği değişiyor. Sanıyorum ilk fırsatta gideceğim yerler buralar olacaktır.

Pepinoyu yedim, mini bir kavun gibi, kavunun ağaçta yetişen bir türü. Tadı ise kavun ile salatalık arasında bir yerde. Bana bir şey ifade etmedi.

Besin değeri bakımında A, B ve C vitamini varmış, A ve C vitaminini alma konusunda sıkıntı yapamıyoruz ama B vitamini eksikliğini yerine koymak için tercih edilir mi bilmiyorum ama önemli buluyorum.

Sağlık için ne gibi faydası varmış: Kum dökmeye yardımcı oluyormuş, Anemi tedavisinde kullanılmıştır, Afrodizyak etkisi varmış, Dalak için önemliymiş, Kan damarlarına iyi geliyormuş, şekeri dengelediği için diyabetliler için güvenli bir meyve olduğu söyleniyor, son olarak uykuya yardımcı oluyormuş. (Not: Bu bilgilerin güvenliğinden emin değilim)

Karayip mutfağı ile Anadolu Üniversitesi Aşçılık Bölümü okurken karşılaştım, Dünya Mutfakları dersinde görmüştüm bu meyveyi.

Sağlıkla kalın dostlar.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s