Yeni Moda Bitkisel Makarnalar (Sarı Bezelye)


Bu fotoğraf tarife aittir, izinsiz kullanılamaz.

Yukarıda gördüğünüz makarna sadece sarı bezelye kullanılarak yapılmış, sadece bezelye. Bu zamana kadar bezelye dışında yeşil mercimekli, nohutlu ve kırmızı mercimekli seçeneklerini de denedim. Bu konuya yazının sonunda değineceğim.

Bir süredir karbonhidrat diyeti yapıyorum, bakliyatlarda bulunan karbonhidratlara çok uzak değilim ancak börek gibi unlu mamüllere, işlenmiş paketlenmiş çöp gıdalara kesinlikle mesafeliyim, içinde maya varsa daha da yasaklı listemdeler, klasik makarna da yasaklara dahil. Glutensiz tarifler peşindeyim. Gıdaların üzerimdeki etkisini gözlemlemek için mini deneyler yapıyorum. Karbonhidrat kısıtlamasıyla eş zamanlı kahve tüketimini de durdurdum. On seneyi aşkındır düzenli kahve tüketiyorum ve günde en az iki kupa olacak şekilde içiyordum. Kahvenin asidik etkisi uzun süre üzerinde düşündüğüm bir konuydu, artan alerjiler, ciltte bozulma ve sebepsiz yere oluşan ağrılar ve ertesi gün geçen ağrılar oluşuyor, beden bir mesaj iletiyor ancak bazen duymazdan ve görmezden geliyoruz, hazlarımız sorunlarımıza baskın geliyor, değişmekten kaçınıyor ve sebebini hazlarımız dışında arıyoruz.

Kahve ve karbonhidrat orucu sonrası düşüncelerimi daha sonra kaleme alacağım, e-posta aboneliği ile bildirim alıyorsanız yazı hazır olunca size ulaşmış olacak, geçerken uğradıysanız takip ya da e-posta aboneliği yapıp haberdar olabilirsiniz. Bir arkadaşa bakıp çıkacağım diyorsanız tekrar bekleriz.

Gelelim yeni moda bitkisel makarnaya, tahıl makarnaya göre bitkisel makarna için gelenekselcilere şunları söyleyebilirim:

Klasik makarnaya göre daha pahalı, pişirmesi klasik makarnaya göre daha uzun sürede gerekiyor, alıştığınız tada aşıksanız ve yeni tatlara açık değilseniz damağınız klasik makarnadaki glutenin lastikli yapısı ve tadını arıyorsa beğenmeyebilirsiniz.

Yeni tatlara açık ve değişimden korkmayanlar için şunu söyleyebilirim: Tahıl yerine sebze yemenin ve hayvansal protein yerine bitkisel protein almanız artı olabilir. Nohut ve mercimek gibi faydalı besinleri makarna şekilde tüketmenin kolay hazırlanabilir bir yemek olması bakımından avantajlı denilebilir. İşlenmiş tahıllara göre kan şekerini daha az yükseltiyor diyebiliriz, ancak bakliyatlarda da karbonhidrat bakımından zengin olduğunu unutmayalım, ölçülü ve yanında sebze yenilmesi daha uygun olacaktır. En önemli ayrıntıyı tahmin ediyorsunuzdur herhalde, çağımızın suçlusu, dış güçlerin maşası GLUTEN proteinin olmayışı. Gluten hassasiyeti olanlar için nimet.

Yukarıda gördüğünüz sarı bezelye makarnasının yanında buharda haşlanmış sebzelerle yedim. Sarımsaklı, fesleğenli ve salçalı sos yapıp öyle de yiyebilirsiniz.

Sağlıkla kalın dostlar.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s