Kızılcık Puding / Kızılcık Tatlısı


Kızılcık mevsimi geldi, şöyle bakınca içine bol şeker atılan tarifler görmek mümkün, marmelat ya da şerbeti yapılıyor ama özgün bir tarif bulmak pek mümkün değil. Hemen devreye girdim ve üzerine biraz düşündüm. Önce sürmelik bir düşünce oluştu ve son tahlilde aklıma tatlı yapma fikri geldi. Kızılcık tatlısı.

Doğaçlama başladım işe, ne yapmayacağımı biliyordum, kaynatmayacağım, şeker kullanmacağım. Bir nevi diyabetik tatlı diyebiliriz.

Önce kızılcıkları elle çekirdeklerini çıkardım, parçalayıcıya attım, bir salkım siyah üzüm (çekirdekli) ve yarım limon suyu ile hepsini parçalayarak bir hale getirdim. Akışkanlığı yani viskozitesi hoşuma gitmedi, daha ağır bir işlem bekliyordum olmadı, bir kaşık keten tohumu ve bir kaşık çiya tohumu çektim ve tekrar karıştırdım, viskozite tamam ama kızılcığın mayhoş tatını da biraz kırmak istedim, bir yemek kaşığı üzüm pekmezi kullandım. Bir gün dinlendi ve sonuç harika oldu.

Kızılcık pek faydalı, bilmeyenler için kısaca; C, K, B6 ve E vitamini bakımından zenginmiş. Kalsiyum, magnezyum, demir, manganez ve potasyum bakımından zenginmiş. Polifenol içeriğinden dolayı tam bir tümör savarmış. Polifenol yazısına link verdim. Mide rahatsızlıklarına iyi gelirmiş. İçeriğindeki Flavonoid mideye iyi geldiği söyleniyor. Seks bezelerinin düzgün işlemesine yardımcı oluyormuş. Daha çok yarırı ancak sizi sıkmak istemem.

Okurlarımıza müjde, artık içeriklere destek olmak için hiçbir engel yok, çorbada benim de tuzum olsun diyen katkı severler buyursun Link: https://www.patreon.com/erkekadamyemekyapar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s