48 Yıl Sonra Dünya Üçüncülüğü…


2002 yılı 17. Fifa Dünya Kupası maçını izleyen kaç kişiyiz? İzleyenler ses verebilir mi?

Yıl 2002, Brezilya’nın en iyi futbolunu oynadığı yıllar, takımda asker yok hepsi general, formalarını dünya giyiyor, her yer sarı yeşil. 90’lar Italya futbolunu 2000’lerde Brezilya’ya bırakmış. Bizim açımızdan önemli olan bu dünya kupasında 48 yıl sonra katılıyor olmamız. 2002 yılında çalıştığım firma yemekhaneye dev bir perde kurmuştu, Türkiye maçı olunca patron çırak herkes yemekhanede toplanıyorduk, diğer maçları işi müsait olanlar izleyebiliyordu. Türkiye’nin enerjisi yüksek, oyuncularının özgüveni yerinde, cesaret en üst sevide, korku yok, azim var, kararılık var ve Türkiye’nin en büyük teknik direktörü Şenol Güneş var takımın başında. Türkiye ayakta, gözümüz millilerimizde. Başarılı olarak turnuvayı tamamladık, Şenol Güneş; soyadı gibi bir mutluluk yaşattı ülkeye. Dünya üçüncüsü olduk. Bana sorsanız hangi maç kaldı aklında diye, tek bir maç tek bir sahne söylerim, Türkiye-Brezilya maçı, İlhan Mansız’ın top geçme hareketi.

Enginar ve dünya kupası ne alaka derseniz cevabım şu olur: renkler bana 2002 yılında oynanan dünya kupasını hatırlattı. Takım tutmam, çok önemli maçlar dışında futbolu izlemem, iki kere stadyumdan maç izledim. Buradan mutfağa geçelim.

Yine bir enginarla beraberiz (Zeytinyağlı değil). Enginarı nasıl haşladığımı biliyorsunuz bilmeyenler 100 bin çeşit enginar yazılarıma bakabilir. Ben size üzerindeki malzemeyi anlatacağım, evde tek başınıza deneyebilirsiniz.

Bir demet maydanoz

Bir demet semizotu

Bir demet tiyatro:)

Bir kaşık mısır

Bir kaşık bezelye

Bir diş sarımsak

Yarım limon

Bir yemek kaşığı elma sirkesi

Hepsini parçala ve haşladığın enginarların üzerine koy ve afiyetle ye. Detaylı tarif mi bekliyordun? Demedik mi sana “tarif değil ilham veriyorum”. Hadi güzel kardeşim, sağlıkla kal.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s