Buz Gibi Yeşil Çay; İçen Var mı?


Fotoğraf telif içerir, izinsiz kullanılamaz.

Yaz geldi, 30 derecenin üzerinde sıcakları görmeye başladık. Serin serin ne içebiliriz… Sizce kafein yeşil çayda kahveden daha fazla olabilir mi? Cevabınızı bekliyorum.

Evde ekmek yapan, marketlerde maya bırakmayanlar, karınlarındaki futbol topu büyüklüğündeki şişkinlikten kurtulmaya çalışa dursun biz buz gibi yeşil çayımızı içelim. Umarım okuyucular arasında bu ekmek yapımında kendini kaybetmişler yoktur varsa da yapacak bir şey yok:)

Türk Kahvesinin kalitesiz olduğunu düşünüyorum, nasıl bir çekirdekten öğütüldüğünü bilmediğim için mesafeli yaklaşsam da içiyorum. Kalitesinden şüphe etmemi sağlayan şey ise çekirdeği nereden temin ettikleri, herhangi bir sertifika olmadığından dolayı şüphelerim artıyor. En önemli sorun ise kullanılan tarım ilacı, yıkandıkları suyu geçiyorum, fermantasyon sürecindeki işlemler nasıl bir işletmede yapılıyor hiç bir fikrim yok. Markasına güvendiğiniz, çekirdeğin nereden geldiğini bildiğiniz ve bu çekirdeklerden Türk Kahvesi hazırlandığını düşündüğünüz bir ürün varsa lütfen paylaşın.

Neyse ben bu aralar yeşil çay demleyip buzdolabına koyarak günde iki bardak tüketimini sağlıyorum. Kahveyi de seviyorum ama arada bir alkali dengesi önemli, kahve çok asidik olduğu için mideyi yormamak lazım, ileride mide sorunları yaşarsak hepten bırakır, içtiğimizi kar sayarız. Yeşil çayın kahve gibi faydalı olduğu yazılıp çiziliyor, ben de size yeşil çayın faydaları bakımından en öne çıkmış özelliklerini sıralayacağım.

Kısaca Yeşil Çayın Faydaları

Özellikle de yeşil çayda bol miktarda yer alan epigallokateşin gallat adlı kateşin türü, hücre hasarının önlenmesi başta olmak üzere vücutta önemli koruyucu etkileri bulunan doğal antioksidanmış.

Yeşil çayın insülin direncini azalttığı ve kan şekeri seviyelerini dengelediği söyleniyor. Bu özelliği sayesinde yeşil çay, diyabet hastalarında kan glukoz seviyesinin regüle edilmesini sağlarken sağlıklı bireylerde de hastalığa yakalanmayı önlemeye yardımcı oluyormuş. Düzenli olarak tüketildiğinde yeşil çay; kandaki total kolesterol, LDL kolesterol ve trigliserit düzeylerini düşürerek kalp ve damar hastalıklarına karşı önemli bir koruma sağlıyormuş.

Bileşimini çok güçlü sağlık koruyucu etkileri olan polifenoller oluştururmuş. Ayrıca içeriğinde B, C, E vitaminleri ile kalsiyum, magnezyum, krom, mangan, demir, bakır, çinko, molibden, selenyum, sodyum, potasyum gibi sağlığımız için gerekli birçok mineral varmış.

Yeşil çayın içindeki kafein ve kateşin metobolizmanın hızlanmasını sağlarmış ve yağ yakma hormonlarını harekete geçirirmiş. İçeriğindeki bazı aktif bileşenler de açlık hissini bastırırmış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s