Neyin Detoksundasın?


Detoks bedenimize bindirdiğimiz yükten kurtulmaktır, atık işleme tesisinin atıkları dönüştürmesidir. Bedenin çöpünü boşalmaktır detoks. Hücrelere işlemiş avlanmak ve yiyecek bulmak kodunu artık değiştirmemiz gerekmiyor mu? Günümüzde avlanmak bir tık uzaklıkta; dalından kopmuş meyve, bahçeden toplanmış sebze, yavrusu için sütü lousa anne hayvan senin emrinde şimdi. Dolabında giymediğin eşya, buzdolabında yemediğin yiyecek gibi bedeninde biriken ve seni hasta eden şeylerden kurtulmanın zamanı gelmedi mi?

Otoimmün hastalıklar arttı, işlenmemiş gıdaya neredeyse ulaşmak mümkün değil (ev dışında), bu bağışıklık hastalıklarının neredeyse tedavisi yok senin dışında, artık antiinflamatuar beslenmenin vakti gelmedi mi? Egzersiz yapmanın, eksik olan vitamini ve kışın azalan D vitamini ve b12 gibi önemli takviyeleri eksikse yerine koymanın zor olduğunu mu düşünüyorsun?

Eskiden etrafınızda şişkin insanlar görüyor muyduk? Gaz sorunu yaşayan, reflü hastalığı bu kadar yaygın mıydı? İç organ yağlanması nedir bilir miydik? Göbeği ve kilo sorunu olmayan insanlarda diyabet şikayeti görülür müydü? Pek görülmezdi.

Otobüs evimizin önünden geçmezdi ve durağa kadar yürürdük. Mecidiyeköy’e gitmek için evden Londra Asfaltına kadar yürür (yaklaşık 3km.) akşam da aynı yolu dönmek için yürürdüm. Şimdi 6 km yürümek normaldi, şimdi yürümek için ben de ektra çaba sarf ediyorum, kabul ama çok şey mi sağlık için… Her şey kolaylaştı ve biz tembelleştik.

Şimdi 1000 şubeli marketler, mobil yiyecek servisi var, su eve geliyor, ampul patlıyor 1 saatte eve getiren servis var. Sobaya atacak kömürü taşıma bitti, ısınmak için daha daha çok çalışıyoruz, hem haraketsiz kalıyoruz hem de cebimizden daha çok para çıkıyor. Dolaplarımız tıka basa dolu… Bizi hasta eden şey yokluğunu çektiğimiz şeyleri eve (bedenimize) doldurmamız mı yoksa, tam bilmiyorum ama şunu ne olarak biliyorum;

Aç kalmak diye bir şey yok günümüzde, aç kalma korkumuzu yenip aç kalmanın kıymetini anlayıp zamanımızı ve enerjimizi yemeğe harcamadan yaşabiliriz. Kahvaltı gerekli mi bilmiyorum, ihtiyaç duyan yapsın, 3 öğün saçmalığını kim uydurdu onu da bilmiyorum ama acıkınca ye. Siz hiç 3 öğün sofraya oturan çocuk gördünüz mü? Ben görmedim, ama acıkmamış çocuğun ağzına zorla yemek tıkan ebeveyn gördüm, şekeri bozuk sürekli yeme ihtiyacı hisseden ve çocuğun da karnı açtır yanılgısına düşen çok ebeveyn görüyorum, yapmayın…

Sözün özü DETOKS, moda olsun diye yazmadım, kış çıkışı yazın zayıflayacağım diye bedendeki çöpü atmanın zamanı geldi demek istemiyorum, bunu alışkanlık haline getir ve bedenine bir tatil ver, sindirim sistemi muazzam bir şekilde çalışıyor, kalbin tıklamadan hizmetinde, böbrekler kanı süzüyor vs. tatili hak etmiyor mu? Hadi bedenine tatil ver.

Sevgili dostlar amacım size ilham verip harekete geçirmek, sağlıklı olma(nız)k beni mutlu eder. Sevgiler.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s