Tam Anlamıyla Patlıcanlı Pancarlı KusKus Yazısı Değildir!


Bu Fotoğraf Erkek Adam Yemek Yapar’a Ait, İzimsiz Kullanmayınız!

İlk kuskus yemeğimi (zerdeçallı kuskus) 2014 yılında yapmıştım, bloğumun ilk yazılarından, ilk tariflerin bereketi midir bilmem ama istatistiklere bakınca her ay okunan yazılardan bir tanesi bu, hiç eksik olmaz, mutlaka her ay okunur. Siz de kuskus sevenlerden misiniz sayın okuyucu?

Beslenme kontrolünü piyasadan alıp kendi kontrolüme geçirdiğimde yani ne yenecek ne yenmecek sorusuna cevapların benim veriyor olmamdan bu güne beş yıl geçti. Hayatımın büyük bir bölümünü yemek ve sigara kontrol ediyordu, düzensiz beslenme düzensiz uyku (Gece vardiyaları buna etken) beni kilolu bir adama dönüştüm, iş hayatımdaki yoğun ve düzensiz çalışma bitmişti ama düzensiz uykuyu ya da uyumamayı sevmiştim. Ve adını uykudan almış bir tanı koyulacak olmanın arefesindeydim. Başım terli ve yorgun yani uyuyamamış gibi uyanıyordum her gün. Ve bir gün eşim beni uyku odasına alınan hasta gibi izlemiş ve kayda almış, iyiki de takip etmiş. Siz hiç kendinize üzülüp acıdınız mı? Bir başkasına üzülü gibi kendinize hiç üzüldünüz mü? Kendim için hissetiklerim buydu. On seniye kadar nefes durması ve sonrasında kuvvetli bir şekilde nefes almaya veya vermeye çalışmak… Yorgun ve terli uyanmamın tedavisi için doktora danıştık ve bendeki uykuda nefes durması kiloya bağlı olduğunu öğrenmiş olduk, yutak bölümüm biraz darmış zayıflarsan atlatırsın demişti. Herhangi bir cerrahi müdahale gerekmiyormuş. O zamanlar Alman Hastanesi vardı. Şahsen hekimlerini beğenirdim en azından bana denk gelenler iyi hekimlerdi. İnsanlara danışan gözüyle bakılıyordu, müşteri gözüyle değil. 

Uyku apnesini nasıl çözdüm? 

Önce hızla dışarıdan yemeği kesip evde yemeğe başladım, her gün yürüyüşe çıktım. Hızla zayıfladım, 70 kiloya kadar düştüm, yaklaşık 15 kilo kadar hafifledim. Bu süreçte yatarken burun içine sıkılan şişmeyi önleyen ilaç kullandım. Daha rahat nefes alabilmek için bant gibi yöntemlerde denedim. Şimdi çok rahat uyuyorum, yorgun ve terli uyanmıyorum ve de horlamıyorum. Bir başka yazıda belki sigarayı nasıl bıraktığımız ve tip 2 diyabetin kıyısından döndüğümüzü yazarız. Siz de varsa sorularınızı veya deneyimlerinizi yorumlar bölümüne yazınız. İhtiyacı olan faydalansın.

Bu sefer patlıcan ve pancar ilave ettim, zihnim benim beş sene öncesine götürdü, hatırladığım şu oldu, el yapımı olduğu için mi bilemiyorum ama o beş sene önce yaptığım kuskus sanki daha güzeldi. Bu yüzden detaya girmeyeceğim ve yukarıda yazının içinde linkini paylaştığım tarifi tıklasın yapmak isteyenler. Çizgi film tadında karikatür videoyu da aşağıya ekliyorum. Karikatür tarzında iyi vakit geçirme videosu olarak izlenebilir.

Kulaklara küpe:

Yemek deneyimlerimden ve muhabbet paylaşımdan haberdar olmak için E-posta aboneliğini başlatabilirsin. (Abonelik henüz ücretsiz) 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s