Yolda Yemek Molası (Mavi Pide)


Gezi bölümünde yolda yemek konusu, tatil yolculuğunda mola yerleri çok önemlidir, şimdilerde akaryakıt alacağımız istasyondan tutun da yemek, tuvalet ve ortamına kadar her şeyi değerlendiriyoruz. Sonuçta hizmet sektörü ve biz müşteriler aldığımız hizmeti puanlıyor, bahşiş bırakıyor ve dost meclisinde tavsiyelerde bulunuyoruz. Bu arada konaklama yaptığım otel, bizi arkadaşlarınıza tavsiye etmenizi önemsiyoruz diyerek otelden ayrılırken hediye vermişlerdi. Belki oteli başka bir yazıda okursunuz, meraklısı için şuraya bir meraklandırıcı detay koyalım. Tavsiyenin önemi büyük…

Otele çok yakın bir mesafede karnımızı doyurmamız gerekiyordu, karnımız açtı ve otel yarım pansiyon olduğu için öğle yemeği yoktu, çok acıktığımız için otele giriş işlemleri gibi süreçleri bayılmadan yapmak için tok olmamız gerekiyordu. Marmaris Datça yolu üzerinde, kısmen orman arazisinin içinde bir yer gördük, aslında buradan yolumuz geçmiyordu, yolu karıştırmasaydık burayı pas geçecektik.

Benim bir değerlendirmem var, bir işletmenin mutfağı ve çalışanlarının temiz olduğunu tuvaletlerine bakarak puanlarım. Bir yol kenarı işletmesi ve şu gördüğünüz fotoğraftaki yer tuvalet. Bu kadar temizini otelde gördüm, bir otel işletiyor gibi özenle hazırlanmış dekorasyonu ve temizliği beni etkiledi doğrusu. İçerisi ferah, peçeteler yerli yerinde, pırıl pırıl ve hijyen bakımından on puanlık bir tuvalet. Pide yazacaktın başladın tuvalet anlatmaya, tekrarlıyorum; bir yerin tuvaleti temizse mutfağı ve çalışanlarıda temizdir. Not: Bu arada en pis şey mönüdür, milyonlarca el değer… Mönüden sonra elleriniz yıkayınız.

Mavi Pide işletmesi bir tarafı yola bakarken diğer tarafı bir ormana bakıyor, huzur verici bir yer, masa sandalyeler pırıl pırıl, masalarda garson çağırma düğmesini görmüşsünüzdür, bunu ilk defa kullandım, çünkü garsonlar biraz yetersiz ve çağırmanız gerekiyor.

Ben genelde pazara çıktığımda alacaklarımı kendim seçerim, seçmesini bilmediklerimi (kavun, karpuz vb.) pazarcıya bırakırım, pazarcılar tezgah yaparken iyileri öne, çürük ve zamanı gelmişleri tezgahın sizin göremediniz kısmına dizerler, arkada yani pazarcının elinin altında olur. Siz onun müşterisiyseniz iyisini, müşterisi değilseniz o arkaya dizdiği ve sizin görmediğiniz olan kötüleri verir, kötüsünü veren bir kerelik satış yapar genelde, her pazar zamanı yeni kandıracağı müşterisi olur. Bir yere gittiğimde de ne tavsiye edersiniz diye sorarım bazen, bu arada Cem Yılmaz‘ın tam da bu konuyla ilgili anlatısı geldi aklıma, neyse beni kandıracak olan zaten bir kere kandırır, kazanacak olan ise yıllarca sürecek müşteri işletme dostluğunu kurar. Günümüzde şubeleşmemiş ve dostluk kurmuş çok yer vardır, şubeleri suçlamak istemem ama kalite şubeleşmeyle biraz düşüyor ve şubeleşen kim varsa bir süre sonra yok oluyor gidiyor. Biz konumuza dönelim, önce ortaya renkli ve güzel salata geldi ve ardından pideler yanında da içeceklerimiz geldi.

Köz patlıcanlı ve otlu kaşarlı pide sipariş ettik, önce otlu yumurtalı konuştuk ve yumurtayı öğlen sıcağında yemeyelim diye düşündük ve siparişimizi otlu kaşarlı olarak değiştirdik. Pidelerimiz ve ayranımız geldi, ayran çok güzeldi, kıvamı ve tuzu bana ikinciyi içirdi o derece güzel.

Genel itibariyle değerlendirmem şöyle;

Temizlik: 5 yıldızlı otel temizliğinde işletme, umarım bunu korur.

Garsonlar: Garsonluk mesleği biraz ihmale uğruyor, işletmeler garsonluğu küçümseyip ya vasıfsız çalışan tercih edip ucuz işçiliğe kaçıyorlar ya da çoğu insan bu işi geçici görüyor, her yönüyle sorunlu bür meslek. Garsonların iyi niyetine diyecek yok, ama bizden siparişi alan garson detayları aklında tutamadı, otlu yumurtalı pide siparişimizi garson yanımızdan ayrılmadan kaşarlı otlu ile değiştirmiştik ve yanlış geldi, not alsalar daha güzel olur ve hatalı sipariş olmaz. Ayrıca garsonların üzerindeki siyah kıyafeti beğenmedim, mavi isimli bir yer ve ormanın kıyısında, masa sandalyeler mavi beyaz ama garsonlara siyah giydirmiş işletme, hem un gibi lekeleri gösteriyor hem de o sıcakta bir insan yapılacak en kötü şey siyah giydirmek olsa gerek.

Lezzet: (yumurtanın daha az pişmesini sağlayabilirler) Genel itibariyle çok iyi, kalın olmayan çıtır hamuru, köz patlıcanın pidenin içindeki tadı mükemmel, ayran tam benim ağız tadıma göre, yazın mineral kaybına karşı biraz tuz yani su tutulumu için gereken şişkinlik bakımından almamız gerektiğini düşünürüm. Ödem söktürücü tarifimi şuraya bırakıyorum. Link

Ortam: Çok güzel, yapay bir su yolu oluşturulmuş ama içinde canlı bir hayat var, küçük balıkları görebilirsiniz, değirmen var ve görsel açıdan güzel gözüküyor, bir yanı çam ormanı, otoparkı güzel, bazı yerleri suni çim (plastik) ile kaplamışlar bu güzel olmamış.

Bundan sonra lezzet yolculuklarını yazıp çekeceğim, önerileriniz varsa paylaşın lütfen. Kurban bayramı kaç gün, Kurban bayramı 9 gün tatil mi gibi sorunlarımız geride kaldıysa herkesi bayramın kutlarım, aman yavaş gidin yavaş dönün. Herkese mutlu bir bayram diliyorum.

Sevgiler.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s