Bu Bir Salata Değildir! Ceci n’est pas une salade.


“Bu bir salata değildir” ne demek. Salata genelde malzemelerin karıştırılmasıyla yapılır, bazı salatalar karıştırılmadan gelir masaya, ilave edilecek soslara göre sen karıştırırsın. Karıştırılmış bir salatanın içindeki tüm malzemeleri sayamayabilirsin, ve yerken salatayı domine edici sos yapmadıysan aslında yediğinden de pek bir tat alamazsın. Bugün yapılan tüm salataların tadını aslında içine kattığınız soslar belirliyor. Sos olmazsa olmaz mıdır? Değildir bence.

Geçen gün bir arkadaşla konuşurken “biz et yemiyoruz” dememiz üzerine, hayırdır şarbondan dolayı mı yemiyorsunuz diye sordu. Şarbon hiç aklımızda değildi, medyadan konuyu pek takip etmedik, şarbon aklımızda yokken bir anda aklımıza düştü. Soruyu soran arkadaşımız çok şahane hamburger yapan bir işletmenin yöneticisi, çokça hamburgerini yemişliğimiz yetmezmiş gibi misafir götürmüşlüğümüz de var. Hayır vejetaryen olmadım, et yemiyor olmak için illa bir kategoriye dahil olmak gerekmiyor, sadece yememe tercihimi kullanıyorum. Et yememek için çok gerekçem var, yemediğimde vejetaryen oldum gibi bir durumun içinde değilim, insanlar sorsun da onlara et yemiyorum diye fiyakalı bakış atıp böbürlenmekte değil derdim, sıradan bir durum işte yemiyorum ya zorlamayın:) Ben normalleşmenin peşindeyim. Vejetaryen veya vegan olanla hiç derdim yok, gerekçelerini ve motivasyonlarını takdir ediyorum.

Et, içeriğinde en çok oynan ürün, et karıştırılan hayvanı bilmiyoruz. Yapılan denetlemeler sonucu raporada belirtilen “tek tırnaklı” ibaresini görünce şunu düşünebiliriz, at, eşek, katır ve domuz eti karıştırılıyormuş. Denetleme var ancak önüne geçilemiyor, yemek üzerine iş yapan bir arkadaşımdan duydum, köfte ekmek servisi veren bir dükkan/büfe, denetlemeler sonrası mühürlenmiş, köftenin içinde tavuk eti kullandığı tespit edilmiş ve aynı günlerde karışıma şu haber çıkıyor: “Mersin’de 1.5 ton kaçak tavuk kesilip piyasaya sürülmek üzereyken yakalandılar” kaçak kesilen bu kokmuş etler yediğimiz bu köftelerin arasına mı giriyor? Cezamı öderim işime devam ederim anlayışının önüne geçilemiyor. Dün mühürlenmiş köftecinin önünden geçtim, tekrar açılmış ve içerisi doluydu, insanlar ucuz olduğu için mi bilmedikleri için mi çaresizlikten mi yerler bilmiyorum ama ben daha dikkatli olsam iyi olur. Et işi iyice riskli, pahalı ve kalitesi tartışılır oldu. Hayvan refahı ve onları yemek için oluşturulmuş endüstrilerde yaşanan eziyetler (eziyet videolarını paylaşmak istemiyorum, merak eden youtube girip bakabilir), hayvanların beslendikleri yemlerin kalitesi ve iklime olumsuz katkısı gibi çokça detay var. 

Hadi et yemiyoruz da süt ve süt ürünleri de mi tüketmeyeceğim? Şimdilik kahvaltılık için süt ve süt ürünlerimi seçerken  ari yönünden tescilli markaları tercih ediyorum. Tire-Süt markası gibi. 

Konuyu aldık nerelere getirdik, tam salat oldu.

Malzemeler: Az haşlanmış havuç, az haşlanmış brokoli, avokado, ezine peyniri, pancar, maydanoz, haşlanmış nohut.

Yenişi: Sırasıyla yedim, önce havuçlardan başladım maydanozla daire çizdim, son olarak avokado ve peynirleri bol çiğneyerek yedim:) Hazırlanışı biraz zaman istiyor, kendinize zamanınız varsa sorun yok. Sevgiyle kalın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s