Matcha Ekmek


Matcha ekmek, matcha ne demek? Ne zaman moda oldu? Neleri yapılır? Efendim faydaları şöyle, tadı böyle, böyle yapılır gibi bir çok detay var. Ekmek yaparken baharatlara bakarken gözüme ilişti, ne araştırdım ne de planlamıştım, deneysel mutfak benim çıkış noktam olduğu için böyle denemelerden hiç çekinmiyorum. Cesur olunca yaratıcı süreç güzel ilerliyor. Olmadığı zaman da oluyor, taş gibi ekmek yapmışlığım da var, öyle taş gibi oldu ki baltayla kıramazsın. İşte bu deneysellik benim özgürlük alanım, bir tarife dayansaydım diğerlerinden bir farkım olmayacaktı. Ben de benim gibi içerik üreticilerine bakıp, fotoğraflarını indirip altına özgün olmayan şablon tarifleri yapıştırarak diğerleri olacaktım. Gözlerim raflarda gezinirken matcha çayına ilişti, hiç düşünmeden aldım ve olaya dahil ettim.

Matcha nedir önce bunu açıklayalım, matcha Japon çayı, ma toz haline getirilmiş anlamına geliyormuş, cha çay demekmiş yanı toz çay olarak çevirebiliriz. Özel bir üretim süreci var, toz haline gelmeden önce güneş ile ilişkisi kesilip, uzun bir öğütme işlemiyle toz haline getiriliyor. Yeşil çay ile en temel farklılığı şu, matcha demlenmiyor, yapraklar toz haline geldiği için tüm özünü içmiş/yemiş oluyorsun. Yeşil çay ise kurutulmuş yaprakları demliyor. Yeşil çay ile karşılaştırmaya girmeyeceğim, kim döver tartışması bizi bir yere götürmez. Temel bazı noktalara değinip modaya uyalım yeter, fazla ileriye gitmeye gerek yok.

Faydaları konusunda havada uçuşan bilgilere her yerde karşılaşmak mümkün, tüm bu bilgileri teyit edeceğimiz bir resmi makam yok, ben de herkes gibi çeşitli kaynaklara dayanarak yazmaya çalışacağım, günahı bana ait değil. Az miktarda kafein içeriyormuş, bol miktarda theanine varmış, aminoasit olan theanine faydaları şöyle sıralanıyor, dopamin seviyesini arttığı için iyi bir ruh halimiz oluyormuş, metabolizmayı hızlandırıyormuş, bağışıklık sistemimizi güçlendiriyormuş, enerji seviyemizi yükseltiyormuş, göbek yağlarının hızlı erimesini sağlıyormuş, konsantrasyonumuzu arttırıyormuş, kolestrol ve kan şekerini düzenliyormuş, Kas gücünü ve dayanıklılığını arttırıyormuş, zayıflamaya yardımcı oluyormuş, hücre yenilenmesine yardımcı oluyormuş, Yeşil çaylar içinde antioksidan özelliği en yüksek olanıymış, sindirim sistemini kuvvetlendiriyormuş, kabızlık sorununu gideriyormuş, bağırsak enfeksiyonlarını önlüyormuş, cilt hücrelerinin güçlenmesini ve yenilenmesini sağlıyormuş, yaşlanmayı geciktiriyormuş, detoks etkisine sahipmiş, Kanseri önlemeye yardımcı oluyormuş, Sakinleştirici etkisi ile stres ve depresyon gibi psikolojik sorunlara iyi gelirmiş.

Ekmeği yaptıktan sonra internete baktım, kurabiyeden tut, tatlısına kadar hemen herşeyi yapılıyormuş, ekmeğini yapanı pek görmedim, kollektif bilinç bundan sonra devreye girecektir ve herkes matcha ekmeği yapacaktır ama önce ben yaptım:) Şimdi bununla ilgili tarife geçelim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s