İstiklal Yolu (Siyez Bulguru)


“İstiklal Yolu” Gidelecek yerler listemde, atalarımız bu yolu silah taşıyarak nasıl yürüdü çok merak ediyorum, kısmetsek yürüyerek bu yolu yapmak isterim.

Bilmeyenler için nedir İstiklal Yolu;

1918 yılı sonlarında Anadolu hem karadan hem denizden işgal kuvvetlerinin kuşatması ve saldırısıyla karşı karşıya idi. Türk toplumu, kendisini tarih sahnesinden silmeyi hedefleyen bu saldırılar karşısında çok güç durumdaydı. Devletin merkezi olan İstanbul işgal edilmiş, ordu dağıtılmış, silah ve cephanelere işgal kuvvetlerince el konulmuştu.

Mustafa Kemal Atatürk, 1919 yılı baharında Türk milletinin kaderini değiştirecek bir mücadeleye girişti. Amasya, Erzurum ve Sivas’ taki çalışmaların ardından Ankara’yı merkez olarak belirlendi. Türk milletinin daha ölmediğine bütün yüreğiyle inandı.

Hayatta kalmanın mutlak bir “İSTİKLAL MÜCADELESİ” ile mümkün olacağını düşündü, bu fikre inandı, arkadaşları ile birlikte dünyanın beklemediği bir kurtuluş mücadelesini başlattı.

Türk milleti savaş için en elzem ihtiyacı olan silahtan, cephaneden yoksundu. Açlık bir şekilde giderilir ama silahsız, cephanesiz savaşılamazdı. Bir savaşın silahsız cephanesiz kazanılması beslenmeyen bir vücudun hayatta kalması kadar zordu. İşte Milli Mücadele bu şartlarda yokluklar ve yoksulluklar içinde başladı.

Anadolu’da işgale uğramamış tek bölge Karadeniz, Anadolu’nun dışarı açılabileceği tek güvenli yer ise Kastamonu İnebolu Limanı idi.

Türk toplumunun yaşayabilmesi, mücadelenin başarıya ulaşabilmesi, İnebolu Limanından gelecek mühimmata bağlı idi. Bu sebeple İnebolu- Ankara arasındaki bu yol Milli Mücadele için hayati bir önem taşıyordu.

O dönemde güvenliği açısından tercih edilen bu yol aslında han, yağışlı havalarda çamurla kaplanan eski bir kervan yolu idi.

İnebolu’nun büyük gemileri barındıracak bir limanı yoktu. İnebolu açıklarına gemilerle gelen silah ve cephane, açıktan ve her türlü hava şartlarında kahraman demirciler tarafından kayıklarla İnebolu kıyılarına çıkarılıyordu. Bu malzemeler Kastamonu’nun kahraman kadınları, yaşlıları ve çocukları tarafından çok zor şartlarda Ankara’ya taşınıyordu.

O dönemde Anadolu’nun eli silah tutan erkekleri cephelerde düşmana karşı çarpışıyorlardı.Bu güzergahta yol alan nakliye kollarının ortak nitelikleri cephe gerisinde kalan çocuk , kadın ve yaşlılardan oluşması idi.

İşte bu sebeplerden, İnebolu’dan Ankara’ya uzanan bu zorlu yola “İSTİKLAL YOLU” denilmektedir.

Kaynak: http://www.inebolu.bel.tr/inebolu.asp

Nereden çıktı bu şimdi demeyin, bir süredir duyduğum ama peşine düşemediğim siyez bulguru beni buldu, bulguru severim ve tüketicisiyim, bulgur almak için rafları gezerken bir marka gözüme ilişti, “İSTİKLAL YOLU SİYEZ BULGURU” hemen aldım, kısa bir zaman önce siyez bulgurunu araştırmıştım, hemen üretim yerine baktım, Kastamonu’yu görünce attım sepete, ismi çok hoşuma gitmişti, arkasında ürün hakkındaki bilgiler ayrıca hoşuma gitti, kim ambalajın arkasına kromozom kodunu yazar ki? Siz hiç aldığız bir ürünün kromozom kodunu yazan marka gördünüz mü? Ben ilk defa görüyorum, 10.000 yıllık bir ürün olunca anavatanı Anadolu ve Kastamonu olunca yazılmasın da ne yapılsın. Düşünsenize genetiği değişmemiş buğdaya sahibiz. Arkada yazan bir başka yazı daha vardı beni benden alan, şöyle yazmış Tokalı Gıda şirketi:

Kromozom ile ilgili kısa bir video: https://www.youtube.com/watch?v=ODhtIDmk1FM

Sizi uzun tutmayı sevmem biliyorsunuz, tarifini buraya bırakıyorum, ister dinleyin ister ister izleyin: https://www.youtube.com/watch?v=xT_E6QwpiTs

Sevgiyle Kalın Dostlar.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s