Börülce Piyazı (Zeytinyağlı)


Börülce Piyazı

Uzun zamandır yazmıyorum, nerede bu adam dediniz mi? Merak edenler için; kış mevsimi malumunuz verdikleriyle sınırlı, pırasa, ıspanak, lahana, turp vs. Bu yüzden sayfa da mevsimine uygun ilerliyor. Siz de  her hafta ıspanak tarifleri görmek istemezsiniz diye düşünüyorum.

Manava girdiğim zaman mevsim sebzelerini görüyorum sadece, gözlerime bir şey oldu! Domates, balta sapı gibi olmuş patlıcan, salatalık gibi mevsimi dışında hortlamış sebzeleri görmüyorum artık. Domates tadını çok özledim bu arada… Yaz ayına kadar ev salçasına devam, mevisimi dışında talep etmemeye devam ediyoruz.

Börülce piyazı denedim ve fena olmadı, mevsim dışı sayılacak yeşil biberi saymazsak her şey doğal. Börülce ıslatıldı, önce bir aşama haşlandı, ikinci aşama olarak zeytinyağı ve limon suyu ile haşlandı, ayrı bir tavada zeytinyağ ile pırasaları ısıttım, son olarak ısınmış pısalarlarla haşlanmış börülceleri buluşturdum, biraz da yeşil biber ve de azıcık baharatlar ekledim. Soğumaya bırakırken üzerine sızma yağını, kırmızı soğan ve evde kurulmuş elma sirkesini ekleyerek sonlandırdım. Demeye değer, tavsiye ederim.

Kendinize iyi bakın…