Kırmızı Mercimek


Kırmızı Mercimek (Foto: Serdar Çiçek)
Kırmızı Mercimek (Foto: Serdar Çiçek)

Bir lokantaya gittiniz, yiyecek ne var dediniz? Garson mercimek dedi, tamam alim dediniz ve fotoğraftaki gibi kırmızı mercimek geldi, ne yapardınız? Ben yeşil (karaşimşek) olanını istiyorum bunu yemem der miydiniz? Eğer kırmızı mercimek yemeği yapan bir lokanta bulursanız ve fotoğraftaki yemeği getirirlerse geri çevirmeyin.

Ne saçmalasam diye düşünürken aklıma kırmızı mercimek yemeği geldi, yeşil mercimek sürekli pişer (çok severiz), ama kırmızı mercimek kavanozu öylece duruyordu… (Bu arada eşim pancarlı mercimek yaptık nefis) Hiç bir plan yapmadan başladım kırmızı mercimek yemeği yapmaya.

Biberli ev salçası, soğan, domates, karabiber, kırmızı pul biber, zetinyağı ve tereyağ ile ısınma hareketi yaptırıyoruz, öyle soğanlar renk alacak kavrulacak gibi saygısızlık etmiyoruz,  tencere ısındı, yani çızırtı geldiğinde yıkanmış mercimekleri atıyoruz tencereye, suyunu ekliyoruz. Benim şu zerdeçal manyaklığımı mazur görün, pişmeye yakın zerdeçalı da sarımsakla beraber ekliyoruz, kısık ateşte pişiyor.

Fotoğrafta gördüğünüz gibi tane tane olacak, dişlerin arasına aldığınızda ısıracak şekilde olmalı, bence.

Güzel oldu, bencil olun kendiniz için yemek yapın.