Pirinç Pilavı (Zerdeçallı)


Pirinç Pilavı (Foto: Serdar Çiçek)
Pirinç Pilavı (Foto: Serdar Çiçek)

Pirinç pilavını ilk defa yaptım, hemen söyleyeyim lapa olmadı, fotoğraftan görüldüğü gibi tane tane.

“Pilav yapan her yemeği yapar” diye yaygın bir söylem vardır, bana pek inandırıcı gelmiyor. İnandırıcı gelseydi şimdi her yemeği yapacağıma inanmış olmam gerekirdi.

Evde bulunan “esmer” pirinçten pilav yapim istedim, esmerlere pek güvenim yok ama alınmış bir kere. O çok sevdiğimiz, üzerine yoğurt döküp veya bol karabiberli kaşıkladığımız pilava ne oldu da artık yemiyoruz? Yolda gördüğümüz seyyar arabadan az mı pilav yedik? Ben çok yedim… Artık yeter, içinde bulunan şeker ve gdo meselesi beni rahatsız ediyor, bu sebeplerden dolayı canımın çok çok istediği durumlar dışında pirinç pilavı yemiyorum.

Mevsimi geçmekte olan domates ile esmer pirinç pilavanı nasıl yaptığıma gecelim, domatesleri tereyağ ile ısıtıyoruz, sonra yıkanmış esmer pirinçleri tencereye döküyoruz ve karıştırıyoruz. (semt kasabından kuzu pirzola alırken, artık kemikleri ister misiniz diye sorar kasap, alın ve haşlayıp kemikleri sokak köpeklerine, suyunu yemeklere kullanmak için lazım olacak) Sonrası malum su ilave ediyoruz. (Su önemli, kullandığınız suyun sağlık bakanlığı tarafından denetim raporlarına bakın ve mümkünse florür meselesini araştırın) Kısık ateşte pişirmeye devam, suyunu çekmeye yakın zedeçalı ekliyoruz ve pilav hazır, bu kadar.

Pilavım şahane oldu, küçük porsiyonlar halinde yedim bitti…

Bencil olun kendiniz için yemek yapın.

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s