Zerdeçallı Hindi


(Foto: Serdar Çiçek)
(Foto: Serdar Çiçek)

Zerdeçal, herşeye iyi geliyor, bütün kanserlere karşı koruyucu olduğunu yazan bir çok doktor var. Yabancı kaynaklarda da etkisi bakımından çok makale var. Faydasını saymak biteremeyiz, araştırın mutlaka.

Hindi denilince aklınıza yılbaşı gelir değil mi? Gelmesin, hindi iyidir, hele gezenini buldunmu tadından yenmez. Ben araştırıyorum henüz. Korkarak satın aldım, hemen pişmemesi içimi biraz rahatlattı doğrusu.

Biliyorsunuz detaylı tarif vermiyorum, ben de tarif üzerinden yapmıyorum, doğaçlama… Tarif veren, bu işi bir sanat gibi yapmaya çalışıp süslü laflar kuranlardan da pek hoşlanmıyorum, atıyorsun tencereye oluyor. Bütün mesele düşük ısıda, baharatlarda ve saygı duymakta, malzemelerle konuşacaksın, seveceksin, yüksek ateşte yakmadan, besinleri ve değerlerini  öldürmeden az pişireceksin hepsi bu, unutmayın yemek için kullandığınız bütün malzemeler ayrı birer CANLI.

Ben şöyle yaptım, biraz zeytinyağı ile biraz tereyağı beraber yavaşça ısıttım, sonra hindileri kibarca tencere içine aldım, zerdeçal (ölçü yok kafana göre) karanfil, karabiber ve pul biber ile yavaşça ve sabırla kavurdum.

Sebzeleri (Domates, kırmızı biber, yeşil biber ve arpacık soğan) ayrı bir tencerede yine kısık ateşte domatesleri ısıtacak kadar kavurdum. Bu kadar.

Sabah çıkardım, bilmem ne sosunu buladım 250gr. kuşbaşı hindiyi… diye başlayan tariflerden uzak durun, kafanıza göre yapın, siz yiyeceksiniz bu yemeği (Lokanta çalıştırmıyorsanız). Öyle yemekler yapıp ne güzel yemek yaptım gibi havalara girmeyin, yaptığınız çok doğal ve beslenmek için sıradan bir durum.

Not: Domates mevsimi geçiyor, ısıtarak yendiğinde LİKOPEN maddenin etken seviyesi artıyormuş, bolca tüketin ve kış için salça kur(un)durun. Kışın domates olmaz, bakmayın satıldığına…

Hindinin faydalarını aratırmayı unutmayın…

Bencil olun kendiniz için yemek yapın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s