Yoğurt Nasıl Yapılır?


 

Yoğurt Nasıl Yapılır? (Foto: Serdar Çiçek)

Yoğurt nasıl yapılır, çok basit. Sütü kaynatıyorsunuz el yakmayacak dereceye geldiğinde bir kaşık yoğurdu içine katıyorsunuz ve kazaklara sarıp beklemeye alıyorsunuz, ben öyle yapıyorum ve 3-5 saat içinde yoğurt hazır, bu kadar.

Probiyotik nedir? Sütü nereden alıyorsunuz? UHT nedir ve UHT sütle yoğurt olur mu? Pastörize nedir? Maya olarak yoğurdu nereden bulacağız? Bu soruları soruyorsanız işimiz var demek. Burada uzun uzun anlatmakla olmaz, yoğurdun önemli olduğuna yani mayalı besinler ve probiyotikler üzerinde bilgi edindiyseniz cevabı biliyorsunuz, bimeyenler güvenilir kaynaklardan bilgi edinmelerini öneririm. Ben nasıl yapıyorum biraz bilgi verim.

Öncelikle haftada bir İstanbul’a yakın olan bir köye gidip süt alıyorum. Mümkünse sağma saatine denk gelip yeni sağılmış sütü almaya özen gösteriyorum ve vakit kaybetmeden eve dönüyorum.

Sütü kaynatmaya başlıyoruz, tahmini 15 dakika kaynadıktan sonra soğumaya bırakıyoruz, iki gün içinde içeceğim kadar sütü ayırıp geri kalanını yoğurt için cam tencereye alıyorum ve bir önceki yoğurttan ayırdığım mayayı süte katıyoruz. Son olarak sarıp sarmaladıktan sonra beklemeye alıyoruz, 3-5 saat sonra yoğurt hazır.

Çocuğunuza, kendinize ve sevdiklerimize yoğurt yapın.

Ambalajlı yoğurtlar neden bozulmaz? İlginiz çekecek bir yazı, mutlaka okuyun!

Edit 2022: Şimdi yukarıda yazdığımdan farklı düşünüyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s