Arnavut Ciğeri


Arnavut Ciğeri

İsminin nereden geldiği konusunda rivayetler şöyle durdsun biz Arnavut Ciğeri ile ilgili düşüncelerimize geçelim.

Sakatat üzerine yapılan politikaları anlamış değilim, aslında anlamaya da çalışmıyorum, belirli dönemlerde gündem olan sakatat konusunun benim için hiçbir anlamı yok, mantıkla ve tıp ile açıklanabilir bir yanı da yoktur ayrıca, yemeye devam:)

Dana ciğeri ile kuzu ciğeri arasında ne fark var bilmiyorum, ben dana ciğeri aldım. Ciğerleri tek tek (tam buğday) una buladım, tek tek bulamamın sebebi birbirine yapışmayacak kadar az un kullanmaktı. Tabi bu tek tek un işlemi biraz zaman alıyor ve geniş bir tepsiye dizmek sabır gerektiriyor, bende biraz varmış bunu farkettim. Kızartma yağı olarak ısıya dayanıklı olanları tercih ediyorum, mısır veya ayçiçek kızartma için uygun değil okuduğum kadarıyla, ısıya dayanıksız yağlar kızdırılınca bozuluyor ve trans yağ oluyormuş. Evet ciğeleri kızartrmak tenceresne bırakıyoruz o kadar ve renk değişince ciğerleri alıyoruz, geç kalırsak yanabilir veya sert oalbilir.

Genelde kırmızı soğan, maydonoz ve patates kızartmasıyla olan tarifle yapılır. Benim soframa asla girmeyecekler (eskiden çok girmiş) listsinde patetes kızartması birinci sıradadır. Bu yüzden patetes yerine domates, kırmızı soğan yerine normal soğan kullandım.

Lokum gibi olmasının sırrı kızartma süresi ve una bulama işlemiyle ilgili bence. Benim damak tadıma uydu, sakatata devam:)

Not: Kızardıktan hemen sonra kırmızı pul biber, kimyon, zerdeçal, taze çekilmiş karabiber, keten tohumu, çörekotu ve çok çok az kaya tuzu ile servis yaptım.