Arnavut Ciğeri Nasıl Yapılır?


Arnavut Ciğeri

İsminin nereden geldiği konusunda rivayetler şöyle durdsun biz Arnavut Ciğeri ile ilgili düşüncelerimize geçelim.

Sakatat üzerine yapılan politikaları anlamış değilim, aslında anlamaya da çalışmıyorum, belirli dönemlerde gündem olan sakatat konusunun benim için hiçbir anlamı yok, mantıkla ve tıp ile açıklanabilir bir yanı da yoktur ayrıca, yemeye devam:) (Sonra fikirlerim değişti)

Dana ciğeri ile kuzu ciğeri arasında ne fark var bilmiyorum, ben dana ciğeri aldım. Ciğerleri tek tek (tam buğday) una buladım, tek tek bulamamın sebebi birbirine yapışmayacak kadar az un kullanmaktı. Tabi bu tek tek un işlemi biraz zaman alıyor ve geniş bir tepsiye dizmekte sabır gerektiriyor, bende biraz sabır varmış bunu farkettim. Kızartma yağı olarak ısıya dayanıklı olanları tercih ediyorum, mısır veya ayçiçek yağı kızartma için uygun değil okuduğum kadarıyla, ısıya dayanıksız yağlar kızdırılınca bozuluyor ve trans yağ oluyormuş. Evet ciğerleri kızartma tenceresine bırakıyoruz o kadar, renk değişince ciğerleri alıyoruz, geç kalırsak yanabilir veya sert olabilir.

Genelde kırmızı soğan, maydonoz ve patates kızartmasıyla olan tarifler yapılır. Benim soframa asla girmeyecekler (eskiden çok girmiş) listesinde olan patates kızartması birinci sıradadır. Bu yüzden patates yerine domates ve kırmızı soğan yerine normal soğan kullandım.

Lokum gibi olmasının sırrı kızartma süresi ve una bulama işlemiyle ilgili bence. Benim damak tadıma uydu, sakatata devam:) (Not: İleriki yıllarda fikrim değişecek, edit 2022)

Not: Kızardıktan hemen sonra kırmızı pul biber, kimyon, zerdeçal, taze çekilmiş karabiber, keten tohumu, çörek otu ve çok çok az kaya tuzu ile servis yaptım.

Afiyet olsun.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s