Sebzeli Omlet Tarifi (Semizotlu)


Omlet (Semizotlu)

Omlet. Sabah kahvaltısı önemli derler, evet ben de yakın zamana kadar sabah kahvaltısını önemsemeyenlerdendim. Artık beni evden aç veya doymamış olarak kimse çıkaramaz. Bir saat daha erken kalkıp kahvaltı için gerekli zamanı ayırıyorum. Emin olun Pazartesi sendromu bile yaşamıyorum:) Her şey aç kalmakla ilgiliymiş meğer.

Mevsiminde tüketim önemli olduğu konusunda birçok söylem var, neyse semizotu mevsimi gelmişken yemeğini ve yoğurtlu yardımcı yemek olarak yediğimiz oluyor, ben de omletini yaptım oldu. Semizotunu tereyağda ısıttım, ısıttım diyorum çünkü fazla ısıtıp değerini kaybetsin istemiyorum, çok pişince hem besin değerini kaybediyor hem yağlar belli bir ısı derecesine ulaşınca trans yağ oluyor, bu da benim hiç istemediğim bir durum, besinlerin faydalı olmasını isteriz. Semizotunu ısıtıp hemen kenara aldım ve yumurtaları kırıp çırptıktan sonra yine kısık ateş ve yumurtayı bozmadan pişmesine yakın semizotunu ilave ettim ve omlet hazır.

Yumurtalarım köy yumurtası, tavukların neyle ve nasıl beslendiğini yakından biliyorum. Bu yumurta tavuk meselesi çok karmaşık, neyse benim damak tadıma uydu.

Not: Baharat olmazsa olmazlarımdan, ev yapımı kırmızı pul biber, taze çekilmiş karabiber, keten tohumu, zerdeçal ve çörekotu ile nefis oluyor.

Semizotunun faydaları çokça yazılıyor, melatonin içermesi uykuya yardımcı olduğu ve omega 3 konusunda alfa-linolenik asit (Ala) içermesi semizotunu kıymetli kılıyor.

Semizotu ya da pirpirim: semizotlugiller familyasından.

E: Purslane, garden purlain

F: Pourpier, pourcellaine

G: Gartenportulak

I: Porcellana, portulaca, porcacchia

T: Semizotu  

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s