Deniz Börülcesi


Deniz Börülcesi

Deniz Börülcesi, ilk duyduğumuzda ya da ilk karşılaştığımızda aklımıza deniz gelir, yosun ailesinde bir deniz bitkisi olduğunu düşünürüz, oysa hiç öyle değil. Deniz ile ilişkisi var ama biraz farklı. Önceden bu bitkinin sabun ve cam yapımında kullanıldığını öğrenince şaşkınlığınız daha da artacak. Merak eden araştırsın.

Deniz Börülcesi’ne meyhanelerde sıkça karşılaşırız, zeytinyağlı mezesi olarak sunulur. Şimdi manavlarda çiğ halde sıkça karşılaşmak mümkün.

Ben biraz fazla haşladım, 13 dakika kadar, sanıyorum 8-10 dakika yeterli olacaktır, tuz tüketmediğimden dolayı fazla haşlanmış olması işime geldi doğrusu, hem tuzu daha fazla gitmiş oldu. Haşlandıktan sonra süzgeçe alıp soğuk suyla bolca ıslattım ve ayıklama işlemine geçtim. Deniz Börülcesi nasıl ayıklanır, çok kolay. Elektrik kablosunu ısıtıp içindeki teli çıkarır gibi yapıyoruz, gülmeyin gerçekten öyle:) Ben gibi solaksanız sağ elinizde birkaç deniz börülcesi alın sol baş ve işaret parmağınızla köklerin biraz üzerinden tutup ileri doğru sıyırın ya da sağ elinizde tuttuğunuz kökleri çekin ve oldu. Sol elinizde börülce sağ elinizde kökleriyle beraber bitkinin iskeleti yani kılçığı çıkmış olacak, bu kadar detay sizi çaydırmadıysa devam edim? Şaka bir yana börülce bitti sayılır. Gelelim sos hazırlığına, yarım çay bardağı kadar zeytinyağı, (ben soğuk sıkım kullanıyorum) yemek kaşığı kadar balzamik sirke, az kırmızı pul biber ve iki diş sarımsak, sarımsakları az dövüp hepsini bir karıştırma kabına alıp karıştırdım, minik, ağızı sıkı kapanan kavanoz veya şişeniz varsa karıştırmak çok kolay, barmenlerin shakerı gibi. Sos bitti, parmağınızla tatına bakın damağınıza uygunsa börülcenin üzerinde gezdirin ve fotoğrafını çekin:) Bu tarif benim damağıma göre oldu.

Sağlıkla.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s